78

Reigning Queens: Queen Ntombi Twala of Swaziland

Andy Warhol

Obdobie: 1984

Materiál: sieťotlač na kartónovom papieri "LENOX MUSEUM BOARD"

Technika: tlač

Značenie: značené a číslované vľavo dole ceruzou

Vyvolávacia cena: 37000 €

Popis diela


Najatraktívnejším autorom aukcie je nesporne Andy Warhol. Ponúkame jeho tlač zo série “Panujúce kráľovné”, konkrétne farbami hýriacu “Kráľovnú Svazijska”, signovanú a datovanú 1984. K dielu je priložený certifikát pravosti. Tlač zakúpil majiteľ v USA priamo od Spoločnosti A. Warhola spravujúcej jeho pozostalosť.
V sérii tlačí Panujúce kráľovné Andy Warhol obrátil pozornosť od pozlátky celebrít ku glamouru monarchie. Štyrmi portrétmi štyroch doteraz žijúcich kráľovien (Alžbeta II Anglická, Beatrix Nizozemská, Margaréta Dánska a Ntombi Twala zo Swazijska) vytvoril Warhol svoje najpočetnejšie portfólio (16 serigrafií). Zaujímavý je dôraz položený na mágiu moci, ktorá nebola získaná svadbou ale dedičným nástupníctvom. Nemenej zaujímavá je skutočnosť, že warholovská estetika schopná dodať banalite celebrity kráľovský status je tu konfrontovaná so samotným kráľovským majestátom. Oficiálna kráľovská podobizeň vyvedená v podobe pop-artového „lacného“ púťového obrázku tak nadobúda zvlášte napätie.

Doplňújúce fotografie


Ďalšie diela autora

Autor nemá žiadne ďalšie diela

O autorovi


Andy Warhol

Rodičia pochádzali z dediny Miková pri Medzilaborciach a v roku 1913 sa vysťahovali do Ameriky. Otec pracoval ako baník a zomrel v roku 1942. Matka s tromi synmi žila na hranici existenčného minima. Od det…