Aukcia: nedeľa, 10.9.2017 18:00 , Čierny orol Prešov (PKO)
Predaukčná výstava: 4.9.2017 - 9.9.2017 - sídlo Diana - Hlavná 84, Prešov

K 1. aukcii umeleckých diel a starožitností pripravujeme a bude zverejnený len ONLINE aukčný katalóg na tejto stránke.

Prijímame umelecké diela a starožitnosti do ďalších aukcií. Máte záujem zaradiť Vaše diela?

Posielajte informácie o dielach na mail info@umeniediana.sk alebo telefonicky: +421 908 043 252 alebo využite náš zberný formulár na stránke „Ako predať umelecké diela“

Najvýznamejšie diela:

Najatraktívnejším autorom aukcie je nesporne Andy Warhol. Ponúkaná bude jeho tlač zo série “Panujúce kráľovné”, konkrétne farbami hýriaca “Kráľovná Svazijska”, signovaná a datovaná 1984. K dielu je priložený certifikát pravosti. Tlač zakúpil majiteľ v USA priamo od Spoločnosti A. Warhola spravujúcej jeho pozostalosť. Zo slovenského umenia sú k dispozícii vyhľadávané a cenené pastely Vincenta Hložníka z obdobia 2. svetovej vojny (nazvané Harlekýnov sen a El Greco), ďalej Mária Medvecká, “posledný klasik” Ernest Zmeták alebo litografie Martina Benku. Z Prešovčanov sú zastúpení Jozef Bendík, Július Nemčík, Michal Čabala a špičkovým dielom z obdobia secesie Max Kurth. Rovnako atraktívne sú obrazy východoslovenských maliarov Teodora Jozefa Moussona, Juraja Collinásyho, Ferdinanda Katonu, olej a pastel Ladislava Medňanského. Špecifické sú rozmerné portrétne pendanty Elemíra Halásza-Hradila z obdobia secesie, ktoré majiteľ získal v Bruseli a tak ich môže získať záujemca z regiónu, kde pôvodne vznikli. Zo zaujímavostí treba spomenúť akvarelový akt z roku 1927 od Jakuba Obrovského, profesora pražskej akadémie, u ktorého študoval Prešovčan Jozef Bendík, ďalej olejomaľba Alžbety Čížikovej, jednej zo zakladajúcich umelcov svetoznámej školy insitnej maľby v srbskej Kovačici. Pre obdivovateľov starého umenia a sochárstva je k dispozícii neskorogotická drevorezba Umučenie sv. Sebastiána z konca 15. storočia, ako aj mramorová klasicistická busta boha Apolóna z 19. storočia. Z umelecko-remeselných prác treba spomenúť empírové hodiny, tri neobarokové zrkadlá, secesná žardiniéra z kovu a farebného skla či neogotická vitráž z obdobia romantizmu s motívom sokoliara.